Balenin Beklenmedik Faydaları

Düzenli egzersizin fiziksel sağlığı desteklediği, yaşam kalitesini arttırdığı iyi bilinir. Peki ama baleyi/dansı özel kılan nedir?
Sosyal Bağlar Kurma

Başkalarıyla dans ederken yalnız hissetmek zordur; bale size sosyal bağ kurma fırsatı verir. Bale özgüveninizi geliştirir, bale stüdyosunda ve dışında yeni arkadaşlıklar kurmanızı kolaylaştırır. Dans her zaman toplantı ve kutlamalarda sosyal bir işlevi olmuştur; dans dil bariyerini aşmak ve hayatın tadını beraber çıkarmak için harika bir yoldur.

Dr. Michelle Groves, RAD Eğitim Fakültesi Direktörü

Müzik

Müzik sadece hareketlerinize ilham vermekle kalmaz, dans ederken müziği yeni çoğu zaman beklenmedik bir şekilde duyarsınız. Müziği “hissetmeye” ve çok doyurucu bir şekilde deneyimlemeye başlarsınız.

Gerard Charles, Artistik Direktör

“An”a Odaklanmak

Yaşa bakmaksızın dans kesinlikle bir dikkatli farkındalık aktivitesi; yaşadığınız anda kalmanızı sağlar. Sizi tüm problemlerinizden uzaklaştırarak size günlük hayatın streslerinden uzaklaşma ve sakinleşme imkanı verir.

Beyin Jimnastiği

Adımları hatırlamak, müziğin ritmi ile hareket etmeye çalışmak vücudunuzu çalıştırdığı gibi beyninizi de çalıştırır. Hafızanızı, koordinasyonunuzu ve odaklanma becerinizi geliştirir. Yeni hareketler ve örüntüler öğrenmenin hafızayı güçlendirdiği ve konsantrasyonu arttırdığı kanıtlanmıştır.

Dr. Michelle Groves, RAD Eğitim Fakültesi Direktörü

Yaratıcılık ve Kendini İfade Etme

Her ne kadar bale derslerinin belirli bir planı olsa da yaratıcılığa ve kişisel yoruma yer de vardır. Yorumlama dansın temel taşlarındandır. Yaptığınız her hareket sizin ve hislerinizin dışavurumudur. Bu içinizdeki yaratıcılığı ortaya çıkarmanın yoludur. Eğer kelimeleri seçemiyorsanız dans çevrenize bir şeyler anlatma gücüne sahiptir.

Gerard Charles, Artistik Direktör

*RAD Eğitim Fakültesi Direktörü Dr. Michelle Groves ve Sanat Yönetmeni Gerard Charles’ın makalesinden dilimize çevirilmiştir. Orijinal metne bu linkten ulaşabilirsiniz.